Kazanan öğrencilerimizin, aşağıdaki maddeleri bir yol haritası şeklinde değerlendirip, tüm maddeleri dikkatli bir şekilde okumalarını rica ederiz.

  1. Türkiye Ulusal Ajansı’nın 2022 Erasmus+ Proje Dönemi Hibeleri Hakkındaki Duyurusu

Avrupa Komisyonu ile Türkiye arasında Erasmus+ (2021-2027) Programına katılım için tamamlanması gereken resmi prosedürler, yeni dönemin başlangıç yılı olan 2021 takvim yılında tamamlanmış olmakla birlikte, yıllık bütçenin alınabilmesi yine Avrupa Komisyonu ile Türkiye arasında yıllık katkı anlaşmasının imzalanmasına bağlıdır. Proje başvurularının değerlendirilerek  üniversitemizin 2022 proje yılı hibesi belirlenmiş olması halinde dahi, hibelerin aktarılması yıllık katkı anlaşmasının imzalanmasını takiben gerçekleştirilebilmektedir.

Bu nedenle 2022-2023 Akademik yılı öğrenim hareketliliği için hak kazanan öğrencilerin hibe alıp almayacakları, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibe sonuçları açıklandıktan sonra netleşecektir.

AB ile Türkiye arasındaki yıllık katkı anlaşması imza süreci tamamlanana, akabinde üniversitemiz ile Türkiye Ulusal Ajansı arasında hibe sözleşmeleri imzalanarak hibeler kurumların hesaplarına aktarılana kadar, tüm mali sonuçlar öğrenci sorumluluğundadır. Eğer öğrenci bu hususları bilerek ve kabul ederek hareketliliğe katılmak isterse bu konuda taahhütname alınması gerekmektedir.

Başvuru sonuçları, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından üniversitemize aktarılacak tahmini hibe miktarına göre değerlendirilmiştir. Ulusal Ajans tarafından üniversitemize aktarılan hibe miktarında artış olması durumunda 1 yıllık hareketlilik başvurusunda bulunan öğrencilerin, iki dönem hibe alma durumu müdürlüğümüz tarafından tekrar değerlendirilecektir. 2 dönem için başvuruda bulunan öğrencilerin hazırlıklarını 2 dönemlik yapması tavsiye edilmektedir.

 

  1. Erasmus Öğrenim Hareketliliği Başvuru Sonuçları

2022-2023 Akademik Yılı Erasmus+  KA131 öğrenci öğrenim hareketliliği yerleştirme sonuçları için tıklayınız!  İlan edilen başvuru sonuçlarında, sonradan dönem değişikliği yapılmayacaktır.

Öncelikle hepinizi tebrik ederiz. Listede ismi bulunan öğrenciler, Erasmus aday öğrencisi olmaya hak kazanmıştır. Yerleştirilen öğrencilerin başvuru değerlendirilmesi partner üniversite tarafından yapılacak, nihai karar partner kurum tarafından verilecektir. Partner kurumdan kabul onayı alan öğrenciler, 2022-2023 Akademik Yılı Erasmus öğrenim hareketliliğini gerçekleştirebilecektir.  

2021 Kağıtsız Erasmus dönemine bir geçiş sürecinde olunduğu için anlaşmalar ile ilgili aksaklıklar yaşanabilmektedir. Merkez müdürlüğümüz tarafından kazandığınız üniversitelere yönelik aday gösterme süreciniz gerçekleştirilecektir. Ancak nihai karar karşı kurumlar tarafından verileceği için öğrenim hareketliliğinizi kazandığınız üniversitede gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğiniz kesin değildir. Bu nedenle karşı kurumlar tarafından, ikili anlaşmalara dayalı sıkıntılar nedeniyle kabul edilememe durumlarında boş kontenjanlar değerlendirilerek farklı üniversiteye aday gösterme işleminiz yapılacaktır.

 

  1. Hareketliliğe Hak Kazanan Öğrencilerin Karşı Kurumlara Nominasyon ve Başvuru Süreci

Lütfen aşağıdaki bilgilerin tümünü okuyunuz. Aşağıdaki bilgilerin içerdiği prosedürün takibinden öğrenci sorumludur!

Hareketliliğe hak kazanan öğrenciler, karşı kurumlara birimimiz tarafından aday (nomine) gösterilecektir.

Öğrencilerimiz, başvurularını yapmadan önce, merkezimizden partner üniversiteye ve öğrencimize iletilecek olan nominasyon e-postasını beklemelidirler.

Hareketliliğe hak kazanan öğrencilerin seçildikleri okulların son başvuru tarihlerinin yakın olabilmesi sebebiyle, öğrencilerin gidecekleri üniversitenin başvuru işlemlerine başlaması gerekmektedir. Son başvuru tarihleri için partner üniversitelerin web sayfalarını inceleyiniz. Partner üniversitelerin başvuru prosedürünü takip etmek öğrencilerin sorumluluğundadır. Eğer partner üniversitenin, merkezimize iletmiş olduğu bir başvuru bilgisi olması halinde, bu e-posta öğrencimizle paylaşılacaktır.

 

  1. 9 Nisan 2022 Zorunlu Oryantasyon Programı

İlan edilen çalışma takviminde 2 Nisan 2022 olarak belirlenen oryantasyon programı Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sınavları nedeniyle 9 Nisan 2022 tarihine ertelenmiştir.

Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğümüz tarafından gidecek olan öğrencilerimize 9 Nisan 2022 tarihinde Eğitim Fakültesinde bulunan “ABDULLAH KAPTAN” Konferans Salonunda saat 09:00 – 18:00 arasında “Oryantasyon Toplantısı” düzenlenecektir. Toplantı içeriği için tıklayınız!

Oryantasyon Toplantısına katılım tüm aday öğrenciler için zorunludur! Oryantasyon toplantısına katılım sağlanmaması durumunda, faydalı tüm bilgileri kaçırabilir ve Erasmus+ hareketliliği süresince bilinmesi gereken bilgileri kaçırdığınız için zorluklar yaşayabilirsiniz.

 

  1. Kazanılmış Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden Vazgeçme

Erasmus+ öğrenim hareketliliği kapsamında kazanılan haklar bir sonraki döneme devredilmemektedir. Erasmus+ öğrenim hareketlilik hakkını iptal etmeyi düşünen öğrencilerin imzalı dilekçelerini 30 HAZİRAN 2022 17:00’a kadar uib@aku.edu.tr adresine e-posta ile iletmeleri gerekmektedir. Feragat dilekçesi için tıklayınız. Bu tarihten sonra hareketlilik hakkından mücbir bir neden olmaksızın vazgeçen öğrencilere, bir sonraki başvurularında -10 puan uygulaması yapılacaktır.

 

30 Mart 2022, Çarşamba 1661 kez görüntülendi